תוצאות של חמש שנות מלחמה בסוריה

תוצאות של חמש שנות מלחמה בסוריה

בחודש מרץ, תתחיל השנה השישית של הסכסוך במדינה זו במזרח התיכון. הסכסוך התחיל בעקבות גל המהפכות בתוניס ובמצרים, עם עצרות והפגנות להחלפת הממשלה. לאחר תמיכת האופוזיציה במזרח התיכון ובמערב, המחאה הציבורית הפכה למלחמת אזרחים, ואף למלחמת דת. עשרות אלפי אסלאמיים קיצוניים מרחבי העולם מיהרו להתערב, ומה יהיה גורלה של סוריה, אף אחד לא יכול לומר. עבור המדינה המשגשגת בעברה, חמש שנים של מלחמה עקובה מדם הסתיימו בעצב רב, אחד מתוך כל חמש אזרחים סורים נהרג, ואחד מתוך כל שניים הפך לפליט. על בסיס נתונים אלה שהגיעו מארגונים בינלאומיים, EADaily חישב מה המחיר שסוריה שילמה עבור ה"האביב הערבי".

 

התוצאות עבור סוריה: האוכלוסייה ירדה ברבע.

על פי נתוני האו"ם, בשנת 2011 אוכלוסיית סוריה עמדה על קרוב ל -21 מיליון בני אדם. בחמשת שנות המלחמה נהרגו 250,000. זהו גם נתון שמגיע מהאו"ם. ארגונים בינלאומיים אחרים מדווחים על מספרים גבוהים בהרבה. לדוגמה, המרכז למדיניות הסורית Study (SCPR) מדווח על כ-470 אלף קורבנות. בתוספת של 1.9 מיליון פצועים, במהלך חמש שנים המדינה איבדה 11,5% מכלל האוכלוסייה. מאז מלחמת העולם השנייה, הסכסוך הסורי הפך לקטלני ביותר ושותת דם. עוד 45%  מאזרחי סוריה נאלצו להעתיק את מקום מגוריהם. 6.3 מיליון נעקרו מבתיהם ומעל 4 מיליון עזבו את המדינה ונמצאים כעת בטורקיה, ירדן, לבנון, עיראק, מצרים והאיחוד האירופי. אם נסכם את כמות המתים, הפצועים ואלה שברחו לחו"ל, נראה שבמהלך חמשת השנים סוריה איבדה כמעט רבע מהאוכלוסייה, ותוחלת החיים של אלה שנשארו, ירדה מ-70 ל-55 שנה.

 

כלכלה: 85% הפכו לעניים

חמש שנות מלחמה עולו לסוריה 255 מיליארד $ של נזק לכלכלה. ולא מזכירים כלל את העובדה שעשרות ערים נהרסו כמעט עד היסוד (2 מיליון בתים), את התשתיות ואת החלק הגדול של מתקני הנפט והגז שנמצא עכשיו בידי "המדינה האסלאמית". בעקבות זאת, אין זה מפתיע, כי-85% של אזרחי סוריה ירדו מתחת לקו העוני. ודרוש להם סיוע הומניטרי בגובה של-7.73 מיליארד $, על פי האו"ם. ורק לאחר 9 שנים המדינה תוכל להגיע לרמה בה הייתה בשנת 2010. כפי שאומר סגן ראש ממשלת סוריה לשעבר, וסגן מזכ"ל של הנציבות הכלכלית והחברתית של האו"ם במערב אסיה, עבדאללה אל-דרדרי, התמ"ג של סוריה עמד אז על 62 מיליארד $, אך בעקבות מלחמת האזרחים ירד ל-27 מיליארד $ 90% מאזורי הייצור נהרסו, וכמו כן, מחצית בניינים דירות.

 

קיצוניות אסלאמית: המציאות החדשה

החלל הריק שנוצר בשלטון בחלקים רבים של המדינה בגלל המלחמה והעלמת העין של המזרח התיכון ומדינות המערב הובילו לכך שדאעש, תוך כמה חודשים הפך לארגון המסוכן ביותר עבור הסדר העולמי, צבא של אלפי מחבלים, אשר כעת שולט כמעט בשליש משטחם של עיראק וסוריה ומהווה איום על ביטחון הפנים עבור העולם הישן והעולם החדש באותה מידה. בפיגועי דאעש בארצות הברית ובאירופה בשנה האחרונה בלבד נהרגו יותר מ -200 בני אדם.

מלחמת דמשק, יותר מכל דבר אחר, מציגה הכי טוב את הטרגדיה הזו של "האביב הערבי". ארצות הברית רחוקה ומופרדת על ידי אוקיינוס, אך האיחוד האירופי זכה לטעום את ההשלכות של הרצון להקים "דמוקרטיה" במזרח התיכון. ישנן שתי השפעות, הראשונה – רק בשנה האחרונה 900 אלף מהגרים הגיעו לאיחוד האירופי, ובמשך החודשיים הראשונים- 100 אלף. פלישה זו הובילה למשבר פליטים גדול באירופה והעמידה בסימן שאלה את עצם קיומו של האיחוד האירופי. בניגוד לכללי תנועה חופשית של מדינות מרכז אירופה, רוב המדינות באיחוד סגרו את גבולותיהן לפליטים, בעקבות כך הפליטים פנו למדינות אחרות באיחוד האירופי.

השפעה נוספת של "האביב הערבי" על האיחוד האירופי – בעקבות ה"ג'יהאד" בסוריה ובעיראק עזבו כחמישה מיליון אזרחי האיחוד האירופי. ולאחר מכן, כפי שניתן להסיק מהפיגוע בפריז, הם חוזרים ויוצרים רשת טרור. האסלאמיזציה המתמשכת של העולם הישן בשל חוסר הרצון של הפליטים להשתלב, הופכת את המצב אפילו ליותר נוח להתפשטות מחבלים.

 

מורשת: 5000 שנות היסטוריה אבדו

מונומנטים תרבותיים והיסטוריים הרוסים על ידי ג'יהאדיסטים, יהיו קשים במיוחד לשחזור עבור סוריה. לטענת הארגון הלא ממשלתי אמריקאי- קואליציית העתיקות, במשך חמש שנות מלחמה המורשת ההיסטורית העשירה של המדינה ניזוקה או נהרסה כליל, מאות מקומות שמייצגים את התרבות והיסטוריה בת חמשת אלפים שנה. מהשטחים שנתפסו על ידי הג'יהאדיסטים, נעלמו חפצים היסטוריים בשווי של 2 מיליארד $.