הגירה מהמזרח התיכון לאירופה והשפעותיה

מהפכה או איך שקוראים לזה עוד, "אביב הערבי" למרות שאולי לא כל כך נכון להגיד את זה, מכיוון שמהפכה וגל אירועים קשים שהתחילו בשנה 2010 נגעו גם במדינות שאינן ערביות כגון אירן וסין, גל מחאות עבר אצלם בנימה מינורית להבדיל ממדינות ערב אחרות כמו מצריים, אלג'יריה, תימן ומרוקו. בעקבות המהומות ומחאות שקראו במדינות הנ"ל, המשטר המקומי בכמה מדינות נפל. העם זעם וטען שרוצה להפיל את המשטר מסיבת העוני המתמשך, האבטלה שגוברת מיום ליום וכאן זה מזכיר קצת מחאות אחרות באזורים אחרים. אפשר להתעמק עוד יותר לשנים אחורה ואנחנו ניראה שזו היא לא מהפכה ראשונה עם הטיעונים הללו, לדוגמה: המהפכה הרוסית-1917 כאשר הודח הצאר, המהפכה בספרד-1936 מלחמת אזרחים בין רפובליקנים ולאומנים, המהפכה בקובה בשנות ה-50… כולן דומות ואם ננסה לנתח את התוצאות ולראות האם מהפכה כל שהיא הטיבה לעם או שינתה את המצב הסוציו אקונומי לטובה, אז זהו שלא! מכאן אפשר להבין שהאינטרס שמהפכה כל שהיא תפרוץ, הוא בידיים של המנהיגים אשר נעזרים במהפכות על מנת לעלות לשלטון או שזה מלחמה אסטרטגית של מדינות אחרות אשר מנסות להחליש אזורים מסוימים או מדינות שלמות, על מנת להוציא מזה תועלת כל שהיא לדוגמה: מכירי הנפט, שינועי יחס במטבע וכו'…

ההגירה זה דבר שתמיד היה קיים אך באחוזים קטנים. בשנים שפרצה המהפכה הגלובליזציה כבר התחילה וכל אלו שזה מצא חן בעיניהם ניצלו את זה ועברו למדינות אחרות. עשרות אלפים תחת כותרת "דמוקרטיה" ו"גלובליזציה" הצליחו לעזוב את המולדת ולעבור למקומות יותר בטוחים וטובים למחייה ולהשתקע בהם.

בנימה זו אני אעבור להשפעת ההגירה, שכנראה היא חלק מאותה האסטרטגיה לשנות את הפוליטיקה במקומות שאליהם  המהגרים הגיעו והשפיעו לרע או לטוב. נכון לעכשיו אי אפשר להגיד חד משמאית אם ההגירה השפיע לרע או לטוב כי עוד מוקדם לקבוע, משום שמצב הוא מאוד דינמי והכול יכול להשתנות אלף פעם. ובכל זאת אפשר לראות תוצאות ראשוניות. כמו כן אי אפשר לקבוע מסיבה אחרת, שלכל אחד יש אינטרס שונה וזווית הראיה שונה. לאחד זה יראה שזה טוב כי בעצם זה משרת את האינטרסים שלו ולאחר זה יראה שלילי.

כמו בכל ההגירה, לא משנה מאיזו מדינה, גם במקרה שלנו, להגירה ממזרח התיכון וצפון אפריקה יש השלכות והשפעות כל שהן. וזה מאוד תלוי במנטאליות של המהגרים, דת, שפה, הרגלים. בין הגורמים העיקריים המשפיעים על ההגירה המוסלמית קיימים נושאים כגון: חופש הביטוי, כבוד המשפחה, ליבוש וכו'… על פי ספר הקוראן לגבר מוסלמי מותר להתחתן עם כמה נשים וזה בניגוד לחוקי המדינות באירופה. לפי חוקיי השריעה קיימים עונשים שאינם מקובלים באירופה. כל הדברים הללו מביאים לאיזושהי תסיסה בקרב האוכלוסייה המקומית ובאופן טבעי גורם להפרדה בין המהגרים למקומיים. המהגרים מנסים לשמר את התרבות שלהם ולנהל את אורך חייהם כפי שהיו רגילים בארצם, רובם בזים לתרבות מערבית. ועם הזמן מנסים לכפות את כללי הנורמות שהביאו איתם על אירופאים. מצד שני בגלל הפערים עצומים במגוון ההיבטים, המקומיים לא כל כך מוכנים לקבל את הזרים ולא מאפשרים להם להשתלב בחברה.

הסיטואציה הזאת גורמת להתלקחות בין שני הצדדים, סכסוכים שמתפתחים לאימות פיזית ושפיכת הדמים. המצב הופך ליותר גרוע כאשר המהגרים מצליחים להשתקע במדינות שאליהם היגרו וכאשר הם כבר שוכחים איך פעם הם היו רק אורחים נחמדים ובעיניי המקומיים היו כמסכנים וניצלים.

כל זה מחליש את היציבות באזור באירופה, תחושת ביטחון אצל האזרחים במקור יורדת, יש כאלו שבדרך התקשורת מנסים להפחיד את העם ולפעמים נוהגים להקצין ולהראות שהכול גרוע, יותר ממה שקורה בפועל. יש המון סטטיסטיקאים שמראים גרפים איך האסלאם משתלט על אירופה, דמוגרפיה והיחס למורשת – דוחפים לכיוון האסלאמיזציה של אירופה.

מכאן אני אחזור על מה שדיברתי קודם – על אינטרסים וזוויות ראיה שונים. ואפשר להגיע לאיזושהי מסקנה. בפועל נכון לעכשיו אנו רואים באמת מה שקורה, איך המהגרים המוסלמים שהביאו איתם את האסלאם וגרוע מזה, את האסלאם הקיצוני משפיעים על אירופה. ושלפי הסטטיסטיקות בעוד כמה עשרות שנים אירופה תהפוך להיות מדינה שהרוב הוא המוסלמי. על פי הדת האסלאמית כל אחד יכול להפוך להיות מוסלמי. ולא פעם או פעמיים נשמעו קריות של מנהיגים רבים ממדינות ערב שבכוונתם להפוך את אירופה למדינה מוסלמית – כמובן שבעיניהם ההגירה לאירופה השפיע לטובה. האינטרס הנוסף הוא מכיוון ארצות הברית שאולי גם הם מעוניינים באי יציבות באירופה כי כך תהיה להם שליטה על כל העולם והם יוכלו להיות בעלי בתים  של הכלכלה העולמית.

הגירה מהמזרח התיכון לאירופה והשפעותיה