ארגון "שאח-דאג" וחברים של העם היהודי מאזרבייג'אן להכרה בירושלים כבירת ישראל

היום, כשכל העולם מחולק לשני מחנות בנושא ההכרה בירושלים כבירת ישראל, כולנו צריכים להיזכר במילותיו החכמות של הדמות הפוליטית האגדית של אזרבייג'אן וברית המועצות, נשיא אזרבייג'אן (2003-1993 ,(גיידר אלייב. ב -12 בדצמבר, כל הקהילה האזרבייג'אנית בעולם מעריכה את זכרו של גיידר אלייביץ', הגיבור של העבודה הסוציאליסטית, ידיד קרוב של העם היהודי.

עם עלייתו של גיידר אלייב לשלטון ב1993 ,נורמלה היציבות הפוליטית באזרבייג'אן. הוא דיבר הרבה על אחדות העם האזרבייג'אני ותמיד תמך וכיבד את העם היהודי, מתוך אמונה ש: היהודים הם ידידינו, ויהודי הרריים הם אחינו. בימים קשים לעם האזרבייג'אני הוא תמיד אמר שירושלים היא בירתה של המדינה היהודית. אמירותיו החכמות עד היום מוליכות כל אחד מאיתנו:

"על האדם לאהוב את עמו, את האומה שלו, את מולדתו, את ארצו, את לשונו, את המנהג הלאומי של עמו, את ערכי המוסר, הרוח והדת של עמו".

יש לזכור כי ב -25 בינואר 1991 מדינת ישראל הייתה אחת המדינות הראשונות שתמכה והכירה בעצמאות אזרבייג'אן. היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות הוקמו כבר שישה חודשים לאחר אירוע היסטורי זה. מאז אוגוסט 1993 החלה שגרירות ישראל לפעול באזרבייג'אן.

התפתחות היחסים הידידותיים בין המדינות נוצרה עקב פגישות רבות בין נשיא אזרבייג'אן לבין מנהיגים ישראלים, כמו שמעון פרס, יצחק רבין, אהוד ברק ובנימין נתניהו.

ב 9 באוגוסט 1997 ,ערך ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ביקור קצר באזרבייג'אן במהלכו נפגש עם הנשיא גיידר אלייב. גיידר אלייב הביע את שביעות רצונו מהמשא ומתן עם נתניהו במפגש פסגת OSCE בליסבון, כמו גם הצהרתו מטעם המוכנות של ממשלת ישראל לספק את הסיוע הנדרש כדי לתקן את הבעיות שאיתן מתמודדת אזרבייג'ן. בנוגע לסכסוך נגורנו קרבאך, הנשיא גיידר אלייב אמר כי הוא תומך ביישוב הסכסוך על בסיס העקרונות שנקבעו בליסבון. במהלך הפגישה הוחלט על הקמת קבוצת עבודה לפיתוח שיתוף פעולה בין שתי המדינות.

גיידר אלייב, בנאומו, הדגיש שוב ושוב כי אזרבייג'ן היא מדינה שוחרת שלום ורב-עדתית, גיידר אלייב ציין שוב ושוב: "יהודים באזרבייג'אן חיו במשך מאות שנים עם אזרבייג'אנים בידידות ובכבוד. היהודים כיום הם אזרחי אזרבייג'ן, ואזרבייג'ן היא מולדתם. כל זה יוצר הזדמנויות טובות לשיתוף הפעולה בינינו. נציגים של יהודים החיים בחו"ל מבקרים לעתים קרובות בארצנו. כל זה יוצר קרקע לפיתוח מתמיד של היחסים בין המדינות. התרחבות גדולה עוד יותר של היחסים הללו חשובה מאוד".

שני המפגשים האחרונים של הנשיא גיידר אלייב עם ראש ממשלת ישראל, אהוד ברק, התקיימו בשנת 1999 בפסגת OSCE בטורקיה ובשנת 2000 בארצות הברית.

על היחסים בין שתי המדינות אמר נשיא אזרבייג'אן אז: גם בנו של גיידר אלייב, אילהם אלייב, נשיא הרפובליקה של אזרבייג'אן, מקדיש תשומת לב רבה להתפתחות היחסים בין שתי המדינות.

לאור אירועי היום, פונה ראש ארגון "שאח-דאג", יו"ר הפזורה האזרבייג'אנית בישראל, אלחנן רזיאל, לממשלת אזרבייג'אן לתמוך בעם היהודי. כמו שבזמנו תמכה ישראל בפטריוט האגדי של העם האזרבייג'אני גיידר אלייביץ' אלייב.

ארגון "שאח-דאג" וחברים של העם היהודי מאזרבייג'אן להכרה בירושלים כבירת ישראל