favicon2

למה לא אוהבים יהודים

למה לא אוהבים יהודים

אני רוצה לדבר אתכם על שנאה כלפי היהודים, אנטישמיות. הנושא הזה יושב לי על הלב ומציק, אני לא יכול לא להתייחס לתופעה הזאת מכיוון שגם אני נפלתי קורבן לזה. תוכלו לקרוא עלי במאמר אחר שבו אני מספר על עצמי, על המוצא שלי. אני חוקר את הנושא מגיל 14 לערך, כן כן… זה מטריד אותי מזמן והיום אני בן 36 ואני אומר לכם שהצלחתי להגיע לאיזושהי מסקנה. כאן אני רוצה לשטף אתכם עם כל מה שעובר לי בראש. אני אשתדל לעשות את זה עד כמה שניתן קצר, הנושא הוא מאוד נרחב ואפשר לדון עליו שעות על גבי שעות.

אני נעזרתי בכמה כלים על מנת לחקור את התופעה: ספרים ומאמרים של כותבים שונים וביניהם יהודים ולא יהודים. אני חייתי עם הגויים עד גיל 15, טיילתי בחו"ל. ניסתי כמה פעמים להתחזות לכול מני עדות שונות על מנת להבין מבפנים את הסוגיה הקשה. פעם הייתי "מוסלמי" שמעלה את הנושא שנאת היהודים ופעם "נוצרי".

למה אני מעלה את הנושא?

בהמשך אני אציג לכם רשימה של חלק מהמקרים, בהם יהודים נרצחו בהמוניהם ב-2000 שנים אחרונות שאחרי הספירה. זה לא בשביל להפחיד אלא שתזכרו תמיד מי אתם ומה עבר על עם היהודי שהיה חי בגלות עם הגויים, על העם שלנו שהיה חסר הגנה וחלש. אני פונה במיוחד לכל אלו שבינינו "יפי נפש"  או "שמאלנים" או כל שם אחר שהכוונה שלו היא אחת – להשתחוות בפני אויבנו ושונאנו, כאילו זה יעזור וירחמו עליהם ויאהבו אותם. אני פונה לאלו שעדיין לא למדו מההיסטוריה של העבר ואפילו מסרבים לקבל את העובדות שמתרחשות כיום בארצנו. אנו חייבים לזכור את ההיסטוריה שלנו, חייבים לדעת ולהעביר הלאה על מנת שזה לא יקרה שוב.

להלן הרשימה החלקית

 • חורבן בית המקדש השני – נחרב בשנת 70 ע"י רומאים. נרצחו לערך מיליון יהודים וכמאה אלף נשלחו לעבדות.
 • מרד התפוצות – המרד אירע בין השנים 115 עד 117 נרצחו כמה מאות אלפים יהודים.
 • מרד בר כוכבה – התרחש בין השנים 117-138 לספירה, בתקופה שעלה לשלטון קיסר הרומי אדריאנוס. אחרי תבוסתו של המרד החלה רדיפה דתית, רבים מהיהודים מתו למען אמונתם.
 • קיסר הרומי קונסטנטינוס – שלט בין השנים 312-337, הוא הפך את הנצרות לדת העיקרית במדינה של האימפריה הרומית והוציא מספר חוקים אנטי-יהודים.
 • תאודוסיוס הגדול – היה קיסר רומי בשנים 379-395 לספירה. הוא הוציא את היהודים מכל התפקידים הבכירים ועמדות מפתח והכבוד. התיר להרוס את בתי הכנסת.
 • ספרד – שנת 613 לספירה, כל היהודים אשר סירבו להתנצר, היו חייבים לעזוב את המדינה או נמכרו לעבדות. אלו שלא סירבו, ילדיהם הועברו למוסדות הנוצריים.
 • צרפת – בשנים 628-638, מלך של אוסטראסיה(צרפת בימינו) דגוברט, גירש את כל היהודים מהמדינה.
 • רומא – 632-633 לספירה, הקיסר הרומי הרקליוס, כפה על יהודים להתנצר אחרת הוא הרג אותם.
 • אפיפיור לאו השלישי – אפיפיור הרומי בשנים 795-816 לספירה, היה כופה על יהודים תחת עינויים לקבל נוצרות.
 • גרמניה – שנת 1012 לספירה, שליט גרמניה הנרי השני גירש את היהודים מעיר מיינץ.
 • תקופת הצלבנים בגרמניה – שנת 1096 לספירה, בתקופת הצלבנים הראשונה בגרמניה נרצחו אלפי יהודים.
 • צלבנים בירושלים – שנת 1099 הצלבנים נכנסו לירושלים ורצחו אלפי יהודים.
 • בלגיה – שנת 1121, יהודים גורשו מפלנדריה (חלק מבלגיה המודרנית). נאסר עליהם לחזור, כל עוד שהם לא מכירים באשמתם על רצח ישו וחוזרים בתשובה.
 • מסע צלב השני – בין השנים 1145-1153 יהודים קנו הגנה בטירות מבוצרות של האצולה אבל נבגדו על ידי המקומיים.
 • מסע צלב השלישי – שנת 1189-1196 לספירה, נרצחו יהודים בצרפת, אנגליה וגרמניה.
 • צרפת – בין השנים 1251-1320 נרצחו מאות יהודים על ידי המון הזועם.
 • פולין – שנת 1453 לספירה, נזיר פרנציסקאני קפיסטרנו, שכנע את המלך פולין לשלול את העם היהודי מכל הזכויות האזרחיות.
 • אינקוויזיציה בספרד – שנת 1492, גורשו היהודים מספרד. בערך 300.000 יהודים אולצו לעזוב את ספרד עם ידיים ריקות בגלל סירובם לקבל נוצרות.
 • פורטוגל – שנת 1497, יהודים סירבו להתנצר ולכן גורשו מהמדינה על ידי מלך מנואל.
 • הגטו הראשון – בין השנים 1526-1540, הגטו היהודי בוונציה, לאחר מכן גירוש יהודים מוונציה, נאפולי וגנואי.
 • רוסיה – שנת 1903, בוצעו פוגרומים רבים נגד היהודים.
 • גרמניה – בין השנים 1933-1945 השמדת היהודים באירופה הכבושה בידי נאצים. שישה מיליון שנרצחו בשואה.
 • אירופה – בין השנים 1946-1952, היהודים עדיין נרצחים בפולין (1946), לוב (1948), בפראג (1952) וברית המואצות.
 • מצרים – בשנת 1956 גורשו היהודים ממצרים.
 • אמריקה – בין השנים 1979-1989, הצמיחה של האנטישמיות באמריקה, יותר מ -6,400 מעשי ונדליזם, פיגועים, הצתות, חילול בתי העלמין על ידי ניאו-נאצים.

 

כל הנתונים מההיסטוריה שהוגשו לכם מעלה, זה רק חלק מכל הרדיפות ורציחות שעבר על העם שלנו. אני מבקש לא לשפוט אותי אם טעיתי בכמה נתונים או תאריכים כי אני לא היסטוריון. היה לי קשה לכתוב את כל זה מכיוון שהיד שלי הייתה רועדת. אך חשוב לי שתדעו, תבינו, תפנימו ותעבירו הלאה לדורות הבאים.

עכשיו בואו ננסה להבין למה כל זה קרה וממשיך לקרות. ראשית, יש צורך להבהיר את מהות השאלה-"למה שונאים אותנו" ולחלק את התשובה לשני הבטים. אחד, זה הוא ההיבט הדתי והשני הלא דתי כי אני מכבד את כולם.

א. היבט הדתי – אני שמעתי הרבה אמירות והתבטאויות מכל מני רבנים שמסבירים את השואה ואת שאר הרדיפות. כאן אני אצוטט את הרב עובדיה יוסף: "כל הצרות שיש לנו מדורי דורות – אינקוויזיציה, שואה – כל הדברים האלה יש בהם חלק מהעוון של העגל, הקב"ה נפרע מהם". ההסבר של הרב קל להבנה וברור, יהודים משלמים על חטאיהם. אבל זה מזווית הראייה שלנו, מה אומרים הגויים? נוצרים אומרים שיהודים הרגו להם את ישו, לכן חלק מהם מסבירים את השנאה כלפינו בדרך הזאת. חלק מהמוסלמים אומרים בגלל שאנו לא מאמינים באסלאם ויש להילחם בנו עד שנכנע.

ב. היבט הלא דתי – גם כאן יש כמה סיבות: יהודים למשך 2000 שנה חיו עם עמים אחרים, במדינות שאינן שייכות  ליהודים. יהודים מטבע הדברים תמיד בולטים בחוכמה וידע, זאת עובדה שאין מכחישים לה. אם נבדוק את כל המקצועות בעולם, תמיד נראה יהודים הם במקומות הראשונים. כאשר אתה בולט בחוכמה, בהישגים כלכליים וכו'… אנשים פשוט מקנאים בך. בוודאי שלא יגידו לך את זה בפרצוף אבל בתוך כל אחד ואחד יש את היצר הזה.

אולי מישהו לא יסכים איתי, אבל יהודים להבדיל מאחרים הוא עם לא אגרסיבי, במילים אחרות לאלו שלא חושבים כך, בעניי הגויים הוא עם פחדן. כמובן ההשוואה היא באחוזים, כי יש יוצא מן הכלל תמיד. אני אחזור אל הילדות שלי ואתן לכם דוגמה. בשנות ה-90 בקרב אוכלוסיה המוסלמית שאיתם גדלתי לא היה מידע על מה שקורה כאן בארץ. אנשים לא היו חשופים לתקשורת כמו היום ולכן לא היו מודעים על סכסוכים בין יהודים לערבים בארץ. במיוחד הנוער בגילאים 14-18, למרות כל זה בחלק ממקומות שיהודים היו מהווים מיעוט, האנטישמיות הורגשה דיי חזק. כל יהודי שהכרתי אותו אז, אם הוא לא היה מספיק חזק, סבל מהיחס אכזרי כלפיו. אני אחזור שוב ואדגיש, כל אחד ואחד שלא היה מסוגל להגן על עצמו החיים שלו היו כמו בגיהינום.

 

לסיכום

אחרי שפירטתי את כל הסיבות – למה לא אוהבים אתנו, אני קצת ארגיע אתכם ואומר ששנאה תמיד הייתה, היא קיימת ותהיה. אני מדגיש שוב שזו היא הדעה שלי וכל אחד מכם רשאי להסכים איתי או לא. דרך אגב… שנאה היא לא רק כלפי יהודים, שימו לב בעולם שלנו כל אחד שונא את השני. צרפתים שונאים יהודים, רוסים שונאים אוקראינים, טורקים שונאים ארמנים וכך הלאה כורדים למשל, אין להם אפילו מדינה ועד היום חלומם הגדול של הטורקים, זה הוא השמדת העם הכורדי. אנו חייבים להודות שהיסטוריה של האנושות היא היסטוריה של מלחמות. בכל זאת כל אלו שנלחמים אחד עם השני, יחד שונאים אותנו.

על פי מה שנאמר על ידי מתחילת המאמר עד כה, כדי לשנות את היחס כלפינו ולא לגרש אותנו שוב כמו שזה היה בעבר, יש כמה אפשרויות. בואו ננסה למצוא פיתרון בלהתייחס על עובדות וסיבות שהביאו אותנו למצב, בו כביכול כולם שונאים אותנו.

 1. שונאים כי הרגנו את ישו – אין מה לעשות עם זה, מה שהיה היה וגם אם נבקש אלף פעם סליחה או ננסה להוכיח שזה לא אנחנו אלו שהרגו אתו, זה לא יעזור.
 2. שונאים כי מקנאים – גם אין מה לעשות. אי אפשר שנתחיל פתאום להיות מפגרים ונפסיק לקבל פרסי נובל. יהודים תורמים המון לאנושות ולהפסיק לעשות זאת, משימה בלטי אפשרית.
 3. שונאים כי אנחנו מיעוט – כרגע אין מה לעשות כי אי אפשר להוליד ביום אחד מיליון יהודים, אך בעתיד אפשר להשתפר. יהודים! כמו שנאמר בתנ"ך – פרו ורבו.
 4. שונאים כי מאמינים ביהדות – לא ניתן לשינוי, יהודים לא יסכימו לקבל נוצרות או אסלאם. יתרה מזאת, יהודים גם לא יקבלו את אלו שרוצים לקבל יהדות כי אין דבר כזה על פי ההלכה. או שאתה יהודי או שלא, אלא אם כן עברתה גיור שזה דבר לא פשוט והסינון הזה כדי להתקבל אל העם הנבחר לפעמים נמשך שנים. בשביל להיות מוסלמי או נוצרי מספיק להודות בזה ואתה אחד משלהם. אצלנו זה אחרת, אנחנו מאוד סגורים וקשים בקטע הזה.
 5. שונאים בגלל שרוב התרחק מהתורה – לאלו שמאמינים בזה הדתיים שביננו, יש מה לעשות, לחזור בתשובה. רק שזה ייקח זמן אלא אם כן ויבוא המשיח שיציל את כולנו.
 6. שונאים בגלל שחיים במיעוט עם הגויים – הפתרון הוא, תעלו לארץ ישראל שזה גם לא כל כך פשוט וקל לביצוע, מצריך המון זמן גם אם כולם יחד יחליטו לעלות. זוכרים את שנות ה-90 כאשר הייתה עליה הגדולה לארץ?
 7. שונאים כי חלשים או כמו שציינתי קודם לא אגרסיביים/פחדנים… – יש מה לעשות ומשתדלים לעשות, עובדות מוכיחות מהשטח. בזכות הצבא, טכנולוגיות מפותחות, כלכלה פורחת, יהודים חיים בבטחה. וזה דרך אגב רואים לא רק במדינה שלנו. תראו לי מדינה שמסוגלת להשמיד את הרוסים או את הסינים.

במהלך חיי, אני לא נתקלתי ולא מצאתי סיבה כלשהיא שיכולה להצדיק את התנהגות של כניעה, התרפסות, השתחוות, כאשר כל אלו היו גורמים לצד השני לכבד אותך, אלא להיפך! זה גורם להיגעל ממך, אפילו אם קיבלתם בתמורה חיוך שאני קורה לו "ציני ולא אמיתי". שימו לב גם במאמר הזה לא ציינתי ולא כתבתי משהו שהציל את היהודים בגלל שהם ניסו לרצות את הגויים, כי לא מצאתי שום הוכחה לכך. בלי שום קשר ליהודים או לא, אף אחד לא אוהב את אלו שמשתחווים בפניך או בשפה שלנו "מלקקים". אם אתה חזק ולא מתכופף, אם אתה עם בטחון עצמי ולא מתבכיין זה יגרום לכולם לכבד אותך. הרי זה הוא האינסטינקט של האדם לכבד וללכת אחרי החזקים וכאן אף אחד לא יוכל להכחיש.

בזה אני אסיים, אני את שלי אמרתי ואם מישהו לא מסכים איתי בבקשה תגיבו. אני דוגל בשיטה – כל דיון הוא תורם, תמיד אפשר ללמוד משהו חדש.

1 תגובה
 1. מוריה
  מוריה says:

  קודם כל אני חייבת להגיד שאני מורידה בפנייך את הכובע, כל הכבוד לך שחקרת והתעניינת ולא ישר באת והצהרת על מה שאתה חושב ומה הדעה שלך בנושא זה חשוב מאוד. מקווה מאוד שזה יעזור ויכניס קצת שכל לאנשים שיבינו קצת מה עבר על העם היהודי ולמה הסיבות לשנוא אותנו לא מוצדקות. כל הכבוד על המאמץ אהבתי מאוד את מה שרשמת. ובמיוחד אני מקווה שלפחות זה יגרום לאנשים בארץ להבין עד כמה הם "יפי נפש" כמו שאמרת.

תגובות סגורות